Alkohol és környezeti fenntarthatóság: mi a kapcsolat?

Amikor az alkoholra gondolunk, gyakran az ünneplésre és a kikapcsolódásra asszociálunk. Az alkoholos italok előállítása és fogyasztása azonban jelentős pozitív hatással lehet a környezetre. A környezeti problémák iránti növekvő tudatosság az alkoholipart is a fenntarthatóság irányába tereli. Ez a cikk végigveszi azokat a környezetbarát projekteket, amelyek változást hozhatnak a bolygónk számára.
Alkohol és környezeti fenntarthatóság: mi a kapcsolat?

Biológiai és biodinamikus gazdálkodás:

Sok alkoholgyártó felkarolta a biodinamikus gazdálkodási gyakorlatokat. Ezek a megközelítések a természetes műtrágyák használatát helyezik előtérbe, elkerülik a szintetikus vegyszereket, és elősegítik a biológiai sokféleséget. A növényvédő szerek és gyomirtók használatának minimalizálásával óvhatjuk a talajt, a vízminőséget és a környező ökoszisztémákat.

Fenntartható beszerzés:

Az alkoholgyártók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az összetevők fenntartható beszerzésére. A sörfőzdék például helyi gazdákkal működnek együtt, akik az árpát és a komlót környezetbarát módon termesztik. A borászatok a fenntartható szőlőtermesztési módszereket részesítik előnyben, biztosítva a föld egészségét és csökkentve a vegyszerhasználatot.

Víztakarékosság:

A víz kulcsfontosságú erőforrás az alkoholgyártás során, de a készletek végessége miatt mérsékelni kell a fogyasztását. A sörfőzdék olyan víztakarékos technológiákat alkalmaznak, mint például a víz újrahasznosítása és újrafelhasználása a sörfőzési folyamat különböző szakaszaiban. A szeszfőzdék vízkezelő létesítményekbe fektetnek be, hogy minimalizálják a helyi vízforrásokra gyakorolt hatásukat.

Megújuló energia:

A szén-dioxid-kibocsátás és a fosszilis tüzelőanyagoktól való függőség csökkentése érdekében az alkoholgyártók körében is egyre gyakrabban használnak napelemeket, szélturbinákat és biogáz-generátorokat. Egyes sörfőzdék még a kiégett gabonát és szennyvizet is biogázzá alakítják anaerob emésztés útján, tiszta energiaforrást biztosítva.

Környezetbarát csomagolás:

Az alkoholipar aktívan kutatja a környezetbarát csomagolási alternatívákat. A fenntartható lehetőségek közé tartozik az újrahasznosított anyagok használata a palackok, dobozok és címkék esetében. Emellett egyes vállalatok a hulladék minimalizálása és az újrahasznosítási kezdeményezések előmozdítása érdekében átállnak a komposztálható vagy biológiailag lebomló csomagolásra.

Szénlábnyom-csökkentés:

Az alkoholgyártók lépéseket tesznek a szénlábnyomuk csökkentésére, az energiahatékony technológiák bevezetésétől a szállítási logisztika optimalizálásáig. Egyesek még szén-dioxid-kompenzációs programokba is befektetnek, hogy semlegesítsék a fennmaradó kibocsátásukat.

Szerző: iDrinks.hu

Kapcsolódó cikkek

A zöldövezet szép - Miért olyan hasznos a városi zöldövezet kialakítása? 5 okot is sorolunk – és pozitívan hat az emberi egészségre.

Miért olyan hasznos a városi zöldövezet kialakítása? 5 okot is sorolunk

A zöldövezet kialakítása nem csak esztétikai szempontból fontos, hanem az egészségvédelem miatt is minél több zöldövezetre lenne szükség a városokban. A cikkben bemutatjuk, hogy miért olyan sürgető minél több zöldövezet kialakítása.

560 millió madár tűnt el az égboltról

560 millió madár tűnt el az égboltról

Ebben a mezőgazdasági folyamatok is szerepet játszanak.

Az év állatkerti állata a krokodil

Az év állatkerti állata a krokodil

Talán a legnagyobb probléma a szegény krokik imidzse, ezért nem helyeződik mentésükre elég figyelem. Pedig még környezetvédelmi feladataik is vannak!